Sabır... sabır... sabır...

“İşler çığırından çıkmıştı, insanlık hiç olmadığı kadar acımasız, bencil, sorumsuz, amaçsız bir dönemindeydi... ve belki de olması gereken buydu..”

Tarih kitapları yüzyıllar boyunca süregelen savaşları, dönemleri, çağ değiştiren hastalıkları anlatır. Bundan 40 sene sonra da 2020 de dünyanın başına gelenler işte böyle anlatılacak...

Dünyanın bir ucunda yediği bir hayvandan hastalık geçen biri tüm dünyayı salgına sürükledi. Kısaca olan buydu. Etkileri korkunç, sonuçları çok ağır olan bu virüs; yapamayız dediklerimizi yaptırdı, görmeden duramam dediklerimizden uzak bıraktı hatta aramam dediklerimizi arattı belki de... korktuk, evlere kapandık, sıkıldık dedik, bunaldık dedik..

Oysa bir de duruma farklı bir yönden bakamadık. İnsanoğlunun mahvettiği bu dünyadan el ayak çekilince doğanın nasıl da kendine geldiğini, hayvanların özgürce kendi yaşam alanlarında yaşadığını, sokakların kirletilmediğini, denizlerin eski rengine döndüğünü göremedik. Hayat sınavlarla doludur. Bunun da üstesinden gelmek zorunda olduğumuz bir sınav olduğunu idrak edemedik. Hala yaşlılarımız banka promosyonunu almak için evinden çıkıyor, bu dönemi tatil zanneden “sorumluluk sahibi” ebeveynler çocuklarını avm ye götürüyor, hala el sıkışılıyor, öpüşülüyor .. maalesef ki çözümü sokaktaki banklar sökülerek, sosyal medya çalkalanarak bulmaya çalışıyoruz. Bilincin ne kadar önemli olduğunu hala kavrayamadık. Dünya durdu biz duramadık...

Bu dönem, çığırından çıkan insanlığın tekamül dönemi.. sabır dönemi.. kendini sorgulama dönemi.. evlerinizde sevdiklerinizle hep geçirmek istediğiniz vakitler şimdi sıkıntıya dönüştü, işten izin alamadığınız için dinlenemediğiniz zamanları unuttunuz.. bu bile biz insanoğlunun ne kadar doyumsuz, ne kadar bencil ve ne kadar da aciz olduğunu gösteriyor.. unutmayalım ki bu bir süreç. Belki bedeli çok ağır olacak bir süreç ama sonunda dersler alacağımız, hayat tarzımızı sorgulayacağımız ve dünyaya bakışımızı değiştireceğimiz bir süreç.. isyan yok, sabır var!

Sevgilerimle

Aslı B.

Yorumlar